Alior rośnie po rekomendacji JP Morgan

Alior rośnie po rekomendacji JP Morgan
Adam Hajdamowicz

Alior Bank, który to niedawno świętował swoją 5. rocznicę debiutu na giełdzie, otrzymał już kolejną pozytywną rekomendację w ciągu kilku dni. Wraz za nimi podąża także i kurs banku, który wzrasta już od blisko pół roku. Ciągle w tle pozostaje jednak niepewność co do dalszej przyszłości Aliora.

JP Morgan podwyższył rekomendację dla Alior Banku do „przeważaj” z „neutralnie”, podnosząc cenę docelową do 100 zł z 94 zł. W czwartek na zamknięciu akcje banku wyceniane były na 77,7 zł.

Jest to już kolejna rekomendacja z ostatnich dni dotyczącą Aliora. Kilka dni temu swoją analizę przedstawił Vestor DM, który również spodziewa się dalszych wzrostów tego banku (do 87 zł za akcję). Pomimo tego ten dom maklerski obniżył jednak zalecenie dla Aliora z „kupuj” na „akumuluj”.

W tym tygodniu została także ogłoszona zaktualizowana strategia Alior Banku, podczas której poinformowano m.in. o możliwości wypłaty dywidendy w 2020 r. (po wypełnieniu pewnych warunków).

(Bankier.pl)

Jednocześnie od rana mamy dziś wzrosty na Aliorze, choć ciężko powiedzieć, czy są one wynikiem wyłącznie opublikowanej rekomendacji. Akcje tego banku bowiem zwyżkują bez żadnej wyraźnej korekty już od blisko 6 miesięcy (o ok. + 25%).

Alior zniknie z rynku?

Pewien czas temu, w 2016 roku, PZU i PFR dokonały gigantycznej transakcji – zakupiły od włoskiego UniCredit akcje Banku Pekao za ponad 10 mld zł. Przejęcie tego banku przez PZU sprawiło, że rozpoczęły się rozważania nad możliwością ewentualnej współpracy między Pekao a Alior Bankiem (również należącym do PZU). Banki nawet oficjalnie poinformowały, że przeanalizują możliwości współpracy. W tym celu podpisały list intencyjny dotyczący wstępnych analiz wykonalności ich potencjalnej współpracy lub połączenia obu podmiotów.

Tomasz Kulik, członek zarządu PZU oraz CFO grupy, zapytany o możliwość ewentualnej realizacji fuzji Pekao z Alior Bankiem wskazał, że na tym etapie za wcześnie jest, żeby udzielić w odpowiedzialny sposób odpowiedzi na to pytanie”. Jednym z fundamentów strategii ma być jednak współpraca Alior Banku i Pekao, w ramach której Grupa PZU liczy na sprzedaż ubezpieczeń majątkowych i życiowych PZU w modelu bancassurance klientom banków grupy – celem na 2020 r. jest 1 mld zł składki z tego tytułu oraz 1 mln klientów pozyskanych dla banków w Grupie PZU. Z kolei realizacja synergii w obszarach zakupów, IT i nieruchomości ma przynieść w tym okresie redukcję kosztów o 100 mln zł.

Oprócz niepewnej przyszłości co do dalszego istnienia marki, kilka miesięcy temu Alior stracił także z własnego pokładu twórcę i zarazem symbol banku. Wojciech Sobieraj, dotychczas prezes banku, złożył wtedy radzie nadzorczej oświadczenie o nieubieganiu się o wybór do zarządu banku na następną kadencję. Kurs akcji po tej informacji natychmiast zaczął spadać, a inwestorzy nieco się przestraszyli dalszych losów spółki bez swojego lidera.

Adam Hajdamowicz

Dodaj komentarz

Proszę czekać...

Zapisz się do Newslettera

Chcesz być na bieżąco z nowymi produktami i wpisami do Bloga ? Wpisz poniżej swój adres e-mail i nazwę by być na bierząco.
%d bloggers like this: