Chiny: dwie osoby skazano na dożywocie za piramidę finansową

Chiny: dwie osoby skazano na dożywocie za piramidę finansową
PAP

Sąd w mieście Hangzhou na wschodzie Chin skazał dwie osoby na dożywocie za stworzenie piramidy finansowej o wartości bliskiej 2,4 mld USD – podał we wtorek Reuters. W nielegalną strukturę finansową zainwestowało ponad 200 tys. osób.

(thetaXstock)

Pozostałych 19 osób zamieszanych w tworzenie piramidy otrzymało kary do 12 lat pozbawienia wolności.

Firmy założone przez skazanych na dożywocie współpracowały w celu oszukania ponad 200 tys. inwestorów – orzekł w poniedziałek sąd. Nakazał również 21 uznanym za winnych zwrócić łącznie ok. 900 mln USD ponad 170 tys. inwestorom.

Skazani obiecywali inwestorom roczny zwrot na poziomie 250 proc. Dwóch skazanych na dożywocie stworzyło również razem osobną firmę i sprzedawało w niej udziały, deklarując, że wejdzie ona na giełdę w USA.

Chiny prowadzą aktywną kampanię na rzecz zlikwidowania piramid finansowych – zaznacza Reuters. Jak przypomina agencja Xinhua, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 roku łączna wartość spraw dotyczących tego nielegalnego procederu, w których dochodzenie prowadziła chińska policja wyniosła ok. 30 mld juanów, czyli blisko 5 mld USD.

mobr/ ap/

Źródło: PAP
 

Dodaj komentarz

Proszę czekać...

Zapisz się do Newslettera

Chcesz być na bieżąco z nowymi produktami i wpisami do Bloga ? Wpisz poniżej swój adres e-mail i nazwę by być na bierząco.
%d bloggers like this: