Do Biedronki w niedzielę tylko z biletem?

Do Biedronki w niedzielę tylko z biletem?
Agnieszka Ślęzak

Wchodzące w marcu w życie ograniczenie handlu w niedziele wywołuje u klientów sporo emocji, a duże sieci handlowe dwoją się i troją, jak ominąć nie do końca precyzyjne zapisy ustawy. Według doniesień „Faktu” najnowszym pomysłem na obejście zakazu ma być obsługiwanie klientów sklepów na dworcu po okazaniu biletu.

(fot. Robert Pipala / FORUM)

Nad wprowadzeniem takiego planu zastanawia się m.in. Biedronka. Jej sprzymierzeńcem zdecydowanie jest nieprecyzyjny zapis w ustawie – w dokumencie czytamy, że zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje placówek handlowych na dworcach w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych. Możliwe więc, że – analogicznie jak na lotniskach – w marketach znajdujących się na dworcach w niedziele będą mogli kupować jedynie pasażerowie, którzy w tym dniu będą podróżować z danego przystanku, za okazaniem biletu.

Na pytanie zadane przez redakcję „Faktu”, przedstawiciele koncernu Jeronimo Martins odpowiadają: – „Obecnie jesteśmy na etapie analiz i konsultacji dotyczących potencjalnych modyfikacji w organizacji pracy naszych sklepów. W tej kwestii finalne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale ewentualne rozwiązania zostaną wypracowane w zgodzie z obowiązującym prawem”. Podobną deklarację złożył Jarosław Sobczyk, dyrektor personalny i członek zarządu JMP w wywiadzie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Zapewnił, że Biedronka nie ma zamiaru obchodzić prawa i dostosuje się do nowych przepisów.

To nie pierwszy wybieg, nad jakim, według doniesień medialnych, zastanawia się Biedronka. Wcześniej sieć sklepów miała zastanawiać się nad wprowadzeniem w niedziele trzeciej, nocnej zmiany. Pracownicy mieliby stawiać się w pracy tuż po północy z niedzieli na poniedziałek i pracować przez 5,5 godziny. Innym pomysłem na obejście przepisów było wydłużenie czasu pracy w soboty poprzedzające niedziele objęte zakazem handlu. Biedronka miałaby być wówczas otwarta do 23, Lidl do 22, a Carrefour nawet do północy.

Handel dozwolony w dwie niedziele miesiąca w 2018 r., w jedną w 2019 r. i całkowity zakaz w 2020 r. – to najważniejsze założenia ustawy. W tym roku handlować będzie można w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, zaś w przyszłym – w ostatnią. Pierwszą objętą nowymi przepisami niedzielą będzie 11 marca. Pełną listę dni, w których nie będzie można zrobić zakupów w 2018 i 2019 r., znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Proszę czekać...

Zapisz się do Newslettera

Chcesz być na bieżąco z nowymi produktami i wpisami do Bloga ? Wpisz poniżej swój adres e-mail i nazwę by być na bierząco.
%d bloggers like this: