Lekarze masowo wypowiadają klauzule opt-out

Lekarze masowo wypowiadają klauzule opt-out
Weronika Szkwarek

Kolejki, dłuższe terminy oczekiwania na zabiegi oraz przełożone przyjęcia do szpitali. Taka rzeczywistość powoli ogarnia polskie szpitale, gdzie lekarze zdecydowali się wypowiedzieć klauzule opt-out. Tym samym zwracają uwagę na problemy w służbie zdrowia i walczą o godne warunki zatrudnienia w szpitalach.

(fot. Filip Radwański / FORUM)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało na początku tygodnia, że 3546 lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out, z czego 1889 rezydentów. W niektórych szpitalach w Polsce już odnotowano poważne problemy z ułożeniem grafików, a niektóre placówki zamknęły swoje oddziały.

Jednym ze szpitali w Polsce, gdzie masowo wypowiedziano klauzule opt-out, jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. Tam 117 na 120 rezydentów odmówiło pracy powyżej tego, co gwarantuje im Kodeks pracy. W ramach protestów również 149 specjalistów wypowiedziało wspomniane umowy. To oznacza, że niemal cały personel szpitala zamierza pracować zgodnie z prawem pracy i nie zamierza przekraczać 48 godzin tygodniowo.

Lekarze we współpracy ze start-upem Gdzie Po Lek oraz dyrektorami szpitali, OZZL i Naczelną Izbą Lekarską opracowali własną Mapy szpitali, z której płyną m.in. następujące doniesienia dot. kondycji kadrowej w poszczególnych szpitalach:

  • w Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem 87 lekarzy nie ma podpisanych klauzul opt-out
  • w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Perzyny w Kaliszu pracuje 325 lekarzy, 312 pracuje zgodnie z kodeksem pracy (z tego 13 wypowiedziało opt-out ostatnio) pozostało 13 lekarzy z podpisanym opt-out
  • w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie pracuje 234 lekarzy, 224 pracuje zgodnie z kodeksem pracy (z tego 224 wypowiedziało opt-out ostatnio)
  • w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi pracuje 198 lekarzy, 162 pracuje zgodnie z kodeksem pracy (z tego 42 wypowiedziało opt-out ostatnio), pozostało 25 lekarzy z podpisanym opt-out

Ostatnio na łamach Bankier.pl pisaliśmy również o szczegółowych utrudnieniach w poszczególnych placówkach na terenie kraju. Więcej na ten temat w artykule: Utrudnienia w szpitalach – skutki leczenia zgodnie z Kodeksem pracy.

Dodaj komentarz

Proszę czekać...

Zapisz się do Newslettera

Chcesz być na bieżąco z nowymi produktami i wpisami do Bloga ? Wpisz poniżej swój adres e-mail i nazwę by być na bierząco.
%d bloggers like this: