Orange wkrótce uruchomi własny bank

Orange wkrótce uruchomi własny bank
analityk Bankier.pl

Europejscy i francuscy regulatorzy dali zielone światło. Orange może zakończyć przejęcie Groupama Banque i rozpocząć działalność. Orange Bank, bo taką nazwę będzie nosić nowe przedsięwzięcie, ruszy w styczniu 2017 r. i celować będzie przede wszystkim w mobilnych klientów.

O rozpoczęciu przez operatora telekomunikacyjnego negocjacji z grupą Groupama donosiliśmy w styczniu. Telekom zamierzał przejąć 65 proc. udziałów we francuskim Groupama Banque, by pod własnym szyldem rozpocząć świadczenie usług bankowych. Orange uzyskał właśnie wszystkie odpowiednie zgody i jest na ostatniej prostej do zrealizowania swojego planu.

Orange już w styczniu uruchomi własny bank we Francji
Orange już w styczniu uruchomi własny bank we Francji (fot. Jason Reed / FORUM)

Jak donosi serwis „European Communications”, Orange Bank ma ruszyć już w styczniu, a pierwszym rynkiem, na którym będzie starał się przyciągnąć klientów poszukujących mobilnych usług finansowych będzie Francja. Telekom zakłada, że 2 mln użytkowników jego usług, czyli 7 proc. bazy klientów, gotowych będzie związać się z nowym bankiem. W następnej kolejności firma sięgnie po rynek hiszpański i holenderski.

Rolę kanałów akwizycji odegrać mają m.in. salony Orange. 140 takich placówek wesprze kanały elektroniczne – konto będzie można założyć również poprzez aplikację mobilną i serwis internetowy. Na starcie Orange Bank ma zaoferować rachunki osobiste i oszczędnościowe, kredyty i obsługę płatności. Produkty te będą w drugiej części 2017 r. dystrybuowane również poprzez sieć Groupama Group.

Uruchomienie banku jest częścią strategii, która zakłada, że operator do 2018 r. uzyskiwać będzie ze sprzedaży usług finansowych 400 mln euro przychodów rocznie. W wywiadzie udzielonym w marcu 2016 r. Laurent Paillassot, kierujący Orange w Hiszpanii, przywołał przykład Orange Finanse w Polsce jako potwierdzenie słuszności obranego przez telekom kierunku. Jego zdaniem nowy bank we Francji może w krótkim czasie stać się jednym z najważniejszych graczy na tamtejszym rynku. „Mamy 5-7 lat zanim tradycyjni konkurenci będą w stanie uruchomić podobny projekt”, wskazał, podkreślając, że uruchomienie nowoczesnego cyfrowego banku wymaga czasu i odpowiednich nakładów.

Ruch Orange pokazuje, że operatorzy telekomunikacyjni w Europie poszukujący sposobów dywersyfikacji swojej działalności, mogą śmielej wchodzić na rynek finansowy. Do tej pory zazwyczaj zawierali alianse z bankami wspólnie tworząc produkty (np. Orange Cash) albo opatrując własną marką ofertę przygotowaną przez bankowego partnera (np. T-Mobile Usługi Bankowe, Orange Finanse). Orange, sięgając po licencję bankową, staje się bezpośrednim konkurentem tradycyjnych instytucji finansowych.

Michał Kisiel

1 Post

  1. ja mam konto w Orange finanse już od dawna, konto jest darmo. Nie wiem dlaczego piszecie, że to jakaś nowość.

    Reply

Dodaj komentarz

Proszę czekać...

Zapisz się do Newslettera

Chcesz być na bieżąco z nowymi produktami i wpisami do Bloga ? Wpisz poniżej swój adres e-mail i nazwę by być na bierząco.
%d bloggers like this: