Ryzyko tkwi w bezpiecznych aktywach

Ryzyko tkwi w bezpiecznych aktywach
Marek Wierciszewski

Głównym niebezpieczeństwem dla globalnych rynków jest ucieczka kapitału od bezpiecznych aktywów, takich jak obligacje USA, ostrzega amerykańska firma doradcza CrossBorderCapital.

(fot. Yellowj / YAY Foto)

Wielu inwestorów obawia się o skutki, jakie dla globalnych rynków będzie miała oczekiwana dalsza normalizacja polityki głównych banków centralnych. Jednak zdaniem CrossBorderCapital bardziej należy obawiać się konsekwencji przewartościowania bezpiecznych aktywów w USA. Jeśli kapitał zacznie zbyt szybko odpływać z rynku amerykańskich obligacji skarbowych, będzie to oznaczało nagłe odwrócenie kierunku międzynarodowych przepływów kapitału, zauważa CrossBorderCapital w raporcie.

W rozpoczętym roku lepiej od oczekiwań może spisać się gospodarka Chin, tracić powinny obligacje rządowe z większości rynków, a dużą szansę na dalsze umocnienie ma euro. Ostatnie dane wskazują na umocnienie dobrej koniunktury w Europie i Azji oraz słabsze perspektywy rysujące się przed USA, czego skutkiem powinien być odpływ kapitału z USA. Najwięcej zyskać na tych tendencjach powinny euro i funt, a notowania jena wobec dolara powinny się ustabilizować ze względu na zmianę celu polityki Banku Japonii na sterowanie kursem jena wobec koszyka walut. Poza USA wśród bezpiecznych aktywów ucierpią papiery rządu w Tokio. Również wzrost ich rentowności będzie skutkiem zmian w polityce Banku Japonii.

MWIE, Bloomberg

Marek Wierciszewski

Dodaj komentarz

Proszę czekać...

Zapisz się do Newslettera

Chcesz być na bieżąco z nowymi produktami i wpisami do Bloga ? Wpisz poniżej swój adres e-mail i nazwę by być na bierząco.
%d bloggers like this: