Tym będą żyły rynki: inflacja w Polsce i nie tylko

Tym będą żyły rynki: inflacja w Polsce i nie tylko
Michał Żuławiński

W nadchodzącym tygodniu na pierwszy plan wybiją się dane z polskiej gospodarki. Wśród nich ważne miejsce zajmować będzie inflacja, której wysokość śledzić będą także ekonomiści z innych krajów UE. Na Wall Street z kolei rozkręcał będzie się sezon wyników.

Poniedziałek, 15 stycznia

Ekonomicznym wydarzeniem dnia w Polsce będzie publikacja przez GUS finalnych danych o inflacji konsumenckiej (14.00) w grudniu. Wstępne wyliczenia już znamy (2 proc.), lecz tym razem przekonamy się, o ile podrożały poszczególne kategorie dóbr i usług. Ponadto o tej samej porze podane zostaną dane o polskim bilansie płatniczym.

Poniedziałek jest dniem bez sesji w Stanach Zjednoczonych, ze względu na obchodzony tam Dzień Martina Luthera Kinga.

Wtorek, 16 stycznia

Inflacja zdominuje także makroekonomiczny wtorek. Przegląd finalnych raportów zaczniemy od Niemiec (08.00), następnie przejdziemy do Wielkiej Brytanii (10.30) oraz Włoch (11.00). O 14.00 NBP przedstawi dane o inflacji bazowej, na którą szczególnie wnikliwie patrzy Rada Polityki Pieniężnej.

Wyniki: Citigroup

Środa, 17 stycznia

Inflacyjny karnawał zakończy się w środę, kiedy Eurostat przedstawi dane dla strefy euro i całej UE (11.00). O 14.00 GUS przedstawi zapewne rekordowe ze względu na specyfikę miesiąca (w końcu mowa o grudniu) dane o wynagrodzeniach w polskich przedsiębiorstwach. Równolegle poznamy także informacje o zatrudnieniu, które w ostatnim czasie stabilnie rośnie.

O 15.15 z USA nadejdą dane o produkcji przemysłowej. Trzy kwadranse później oczy inwestorów zwrócone będą na Bank Kanady (16.00), który będzie decydował o stopach procentowych.

Wyniki: Goldman Sachs, Alcoa, Bank of America

Czwartek, 18 stycznia

Dzień zaczniemy od danych o wzroście chińskiego PKB w czwartym kwartale (03.00). Komplet danych za ubiegły rok będzie dobrym podłożem do analizy i stawiania prognoz dla drugiej największej gospodarki świata. Zza Wielkiego Muru nadejdą ponadto raporty o cenach nieruchomości (02.30), sprzedaży detalicznej (03.00) i produkcji przemysłowej (03.00).

Wobec makroekonomicznej ciszy w Europie, w dalszej części dnia na pierwszy plan wybiją się amerykańskie raporty o zasiłkach dla bezrobotnych (14.30), pozwoleniach i rozpoczętych budowach domów (14.30) i zapasach paliw (16.30).

Wyniki: Morgan Stanley, IBM, BNY Mellon, American Express

Piątek, 19 stycznia

Na zakończenie tygodnia otrzymamy kolejny zestaw danych z polskiej gospodarki (14.00). Złożą się nań produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna oraz wskaźniki koniunktury konsumenckiej.

Wyniki: General Electric

Michał Żuławiński

Dodaj komentarz

Proszę czekać...

Zapisz się do Newslettera

Chcesz być na bieżąco z nowymi produktami i wpisami do Bloga ? Wpisz poniżej swój adres e-mail i nazwę by być na bierząco.
%d bloggers like this: