ZUS sprawdza, czy na pewno leżysz w łóżku w czasie choroby [Ankieta]

ZUS sprawdza, czy na pewno leżysz w łóżku w czasie choroby [Ankieta]
Weronika Szkwarek

W ubiegłym roku ponad milion złotych wróciło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po kontrolach zwolnień lekarskich przeprowadzonych w województwie dolnośląskim. Do drzwi pukali zarówno orzecznicy, jak i inspektorzy ZUS-u, którzy sprawdzali, w jaki sposób ubezpieczeni wykorzystują zwolnienia lekarskie.

(fot. thinkstock / Bankier.pl)

Kontrole spowodowały powrót 1 188 937,05 zł do kasy ZUS-u. Najwięcej osób niesłusznie przebywających na tzw. chorobowym było w legnickim oddziale – tam odzyskano 477 069,94 zł. Na kolejnych miejscach na Dolnym Śląsku znalazły się oddział we Wrocławiu (475 128 zł) oraz oddział w Wałbrzychu (236 739,11 zł). Jak podaje rzecznik prasowy ZUS-u, kontrolerzy oceniali, czy wybrane osoby są naprawdę chore, oraz czy należycie wykorzystują zwolnienie.

Dane dotyczące wyników kontroli na Dolnym Śląsku:

  • W wyniku kontroli do ZUS-u na Dolnym Śląsku wróciło 1 188 937,05 zł.
  • We wrocławskim oddziale ZUS-u odzyskano w sumie 475 128 zł. Najwyższa kwota, która musiano zwrócić do ZUS-u to 30 034,24 zł za zakwestionowane 148 dni zwolnienia.
  • W Wałbrzychu odzyskano w wyniku kontroli 236 739,11 zł. Najwyższa kwota, która musiała zwrócić osoba, która pracowała w czasie zwolnienia lekarskiego to

    29 523,50 zł za 137 dni.
  • W Legnicy odzyskano w wyniku kontroli: 477 069,94 zł. Największa zakwestionowana kwota to:

    14 804,26 zł za 96 dni

– Kontroler ZUS-u zapuka do naszych drzwi, żeby zobaczyć, czy zgodnie ze wskazaniami lekarza leżymy w łóżku, a orzecznik zaprosi nas na badanie. Jeżeli w czasie badania lekarzy orzecznik stwierdzi, że jesteśmy już zdrowi, przerwie nasze zwolnienie lekarskie i nazajutrz będziemy musieli stawić się w pracy – wyjaśnia Iwona Kowalska, rzecznik regionalny ZUS-u w województwie dolnośląskim.

Kowalska ostrzega, że w przypadku, gdy „chory” odnawia w tym czasie łazienkę lub wyjeżdża za granicę, będzie zobowiązany do zwrócenia otrzymanego do tej pory zasiłku wraz z odsetkami. Orzecznik ZUS-u może podczas kontroli sam zbadać pacjenta lub jeśli nie zgadza się z diagnozą, wysłać chorego na badania w celu dalszej diagnostyki. Inspektor ma prawo również sprawdzić, czy osoba stosuje się do zaleceń, które widnieją na druku ZLA, czyli jeśli wpisane są zalecenia określone cyfrą 1 – pacjent powinien leżeć w łóżku.

Zachęcamy do wypełnienia krótkiej anonimowej ankiety dotyczącej zwolnień lekarskich i kontroli inspektorów ZUS.

Jeśli nie widzisz ankiety, kliknij w ten link.

WSZ

Dodaj komentarz

Proszę czekać...

Zapisz się do Newslettera

Chcesz być na bieżąco z nowymi produktami i wpisami do Bloga ? Wpisz poniżej swój adres e-mail i nazwę by być na bierząco.
%d bloggers like this: